Reference

Pietro Batriani – Peter Mikšátko

K Second life (později jen SL) jsem přišel náhodou. Hledal jsem cestu, jak se nejrychleji naučit nový cizí jazyk z důvodu složení zkoušky na CVUT. A to za co nejkratší dobu.
Byla mi nabídnuta možnost zkusit SL a nelituji toho. Je důležité upozornit, že jsem se německý jazyk nikdy předtím neučil. Výuka probíhala 1-2 krát týdně. Termín jsme si s lektorkou domluvili předem.
Naladit vhodný termín bylo jednoduché, jelikož SL využívá interaktivního prostředí, které je distribuováno přes internetové připojení. Nemusíte do jazykové školy, nebo lektor za Vámi.
K výuce potřebujete běžně výkonný notebook nebo PC + připojení k internetu. Dále jen sluchátka a program SL.
Zmíněné interaktivní prostředí si můžete představit jako 3D svět, kde jste postava, která má reálný vzhled a pohybujete se na různých místech např.: v Berlíně, v učebně, na lodi atd.
Různorodost prostředí výrazně nahrává výuce (propojujete dva smysly zrak a poslech). Vidíte stůl a od lektora uslyšíte Das ist der Tisch, atd.
Zkoušku jsem složil zdárně i přes malé množství hodin strávených v SL. Proto není nic jednoduššího než výuku zkusit. Já ve výuce i nadále pokračuji a věřte, zažijete i spoustu legrace.

Vesna Daines – Věra Pašková

I´m student language school JAZZ-COM. We have lessons in virtual reality „Second Life“.
Our lessons are direct to communication, and we can go to places about the World. Professional approach all representative Jazz-com and beautiful surround of Second Life are very good-quality instruments for instruction foreign languages. I can commend language lessons in Second Life.

Paula Ozigard – Pavla Opavová

Virtuální program SL shledávám jako velmi pozitivní prostředek pro výuku cizího jazyka. S tímto způsobem výuky jsem neměla dosud žádné zkušenosti.
Líbí se mi nápad s avatarem, který se může prakticky kdekoli pohybovat ve virtuálním světě nebo dokonce začít žít opravdu “druhý život” a potkávat se s různými lidmi a komunikovat s nimi přes chat nebo přímo přes headset.
Já osobně jsem zatím vyzkoušela jen chat. Pravidelně se scházím ještě s 5ti studenty a naší paní lektorkou NJ k výuce německého jazyka. Je to zábavná forma učení se jazyka. Chce to jen najít si (pro mě vzácný) volný čas a vyrazit do virtuálního světa.

Vendy Claremont – Veronika Citterbartová

O Second Life (SL) jsem se poprvé dozvěděla prostřednictvím výuky německého jazyka, která probíhá v naší firmě.
Již od počátku jsem byla nadšená nápadem a možností se vzdělávat pomocí e-learningu. Protože tato možnost vzdělávání není náročná na peníze ani na čas – zkrátka v danou hodinu a den se připojíte a výuka může začít, není třeba nikam cestovat, vše probíhá v pohodlí vašeho domova.
Pravidelně každý týden se setkávám s kolegy a s naší lektorkou ve světě SL, kde se otevírá mnoho možností výuky cizího jazyka. A každá hodina obsahuje nějaké zpestření.
Výuka v SL by se dala přirovnat k počítačové hře, prostřednictvím které se dá snadno a rychle naučit cizí jazyk. Každý student má svého avatara (osobu, reálně vypadajícího člověka) a pohybuje se v 3D prostředí. Tím ale veškerá podobnost s PC hrou končí, dále už začíná realita.
Avatar je skutečná osoba, která jen zastupuje svého majitele. Díky této postavě můžete snadno a rychle cestovat pomocí teleportů, a díky tomu se i rychleji vzdělávat, protože člověk zapojí více smyslů najednou. Když se např.. učíme, jak se chovat v restauraci, tak se jednoduše do jakékoliv restaurace přeneseme, a zde pak výuka pokračuje, jako by člověk v reálu opravdu seděl v restauraci a mluvil s číšníkem, objednával si jídlo, platil účet…
Dalším důkazem, že se nepohybujeme jen v PC hře je to, že se zde platí opravdovými penězi – Lindeny, které se dají nakupovat za reálné peníze (Kč, Eur..) Kromě chození na kurzy, je zde možné cestovat po celém světě a setkávat se s různými lidmi, zúčastnit se večírků, koncertů a dalších akcí, zažijete zde spoustu legrace nejen se svými kolegy a kamarády z kurzů, ale i s novými přáteli ze zahraničí.
Pak už jen záleží na vás, zda SL budete využívat jen pro výuku jazyků, nebo zda se SL pro vás stane “druhým životem”, ve kterém si můžete splnit vaše nesplněné sny.
Jediné negativum vidím v tom, že SL je pro mnohé návyková záležitost, a nemohou si představit ani jeden den, který by nestrávili v SL se svými SL přáteli. A SL se pro mnohé stává reálným světem, a ten skutečný – reálný zůstává v pozadí. Z mého hlediska je proto asi lepší, si říkat, že to je jen hra, která se dá kdykoliv vypnout, kdežto skutečný život, ten se musí žít.
Celkově jsou mé osobní zkušenosti s výukou v SL jsou velmi dobré a sama za sebe mohu říci, že jsem si své znalosti pomocí této výuky rozšířila a vždy se těším na další hodinu jazykové výuky v SL.
A myslím si, že v dnešní hektické době, je tato forma výuky velmi přínosná. Každému mohu jen doporučit.

Jorgen Crumb – Jiří Pašek

Was mir betrifft,ich bin mit dem Unterricht bis jetz sehr zufrieden. Mit dem Form, mit den Menschen usw. Manchmal gibt es eine etwas schlechtere Verbindung, aber das kann mit Pc verbunden werden. Ansonsten habe ich keine Probleme mit SL. Ich bin auch sehr zufrieden mit der Unterstützung aus euerer Seite, wenn wir einige Probleme haben.
Vielleicht etwas zu Avataren. Meine Meinung nach, für jemanden ist es besser, wenn sein Avatar so aussieht, wie es für den Mensch angenehm ist.Dann geht das Lernen besser. Ich empfehle, mit jedem sein Aussehen zu konsultieren.

Suzzana Fallen – Zuzana Pavlasová

I have tried many ways of English courses and I consider SL very interesting. I think that SL is the place where you improve your English listening and speaking step by step. At the same time you can travel around the world, do shopping and meet new friends. I must thank Jazz com for this opportunity to try it and I must recommend it to everyone.

Jory Janic – Jiří Pejšek

Způsob výuky je netradiční a velice zajímavý.
Pro starší generaci je zpočátku trochu problém orientovat se v programu. Maximálně hodnotím výkon lektorky Ivany Blažkové. Zejména oceňuji její trpělivost a toleranci. Také její pedagogické schopnosti jsou na velice vysoké úrovni.
Občas se vyskytly problémy se spojením – zejména na začátku kurzu. Domnívám se, že to byly spíše problémy na straně Bupaku.
Další určité negativum bylo v tom, že jsme v podstatě tak nějak „nastoupili do rozjetého vlaku“, takže některé věci z mluvnice jsem ještě neznal a Ivana se domnívala, že již toto znám. Na druhé straně zase musím říci, že pokud toto Ivana zjistila, tak mi vždy podala výklad příslušné oblasti.

Speedo Tigerfish – Zdeněk Zvěřina

Ich bin mit dem Kurs im SL ganz zufrieden. Es ist ja deutlich praktischer und bequemer als irgendwohin zb. ins Klassenzimmer zu fahren. Beim Gespräch mit meinen Bekanten empfehle ich die SL Kurse jedesmal 😉